U prvom kvartalu tekuće godine, inflacija u BiH iznosi 12,6 odsto. Prema projekcijama Centralne banke BiH – u naredna tri mjeseca očekuje se njen pad na 11,2 odsto. Iako će inflacija biti manja, cijene osnovnih životnih namirnica neće biti manje.
-Prije možemo reći, da će doći do stagniranja cijena. E, sad u nekim sektorima postoji stagnacija kao što je stanogradnja, dok 30 odsto zavisi od hrane i energenata – kaže Dragan Kulina, član Upravnog odbora Centralne banke BiH.
Stangiranje inflacije kako u Srpskoj, tako i u Evropi, predviđaju i ekonomisti. Pojašnjavaju, da više nikada nećemo živjeti u vremenu, gdje smo litar ulja plaćali oko dvije marke ili litar mlijeka-marku. Da bi se to desilo trebala bi nastupiti recesija u svijetu. Uprkos tome, cijene pojedinih namirnica već su korigovane na svjetskom nivou.
-Na svjetskom nivou, cijena hrane je korigovana za 20 odsto. Što se to ne dešava kod nas? To treba da pitamo one koji prodaju, odnosno proizvode hranu – poručuje ekonomista Saša Stevanović.
Oscilacije u skoku cijena, najteže podnose građani. U proteklih godinu dana, samo su mlijeko i mliječni proizvodi poskupili za 35 odsto. A, za ručak četvoročlane porodice, bez mesa treba izdvojiti minimalno 50 marak
Ipak, u moru poskupljenja, neka roba je i pojeftinila. Cijene obuće i odjeće niže su za 3,9 odsto, a goriva za 0,2 odsto – podaci su republičkog Zavoda za statistiku.
Trasu inflacije, kao i stangiranje cijena osnovnih životnih namirnica, ekonomisti pojašnjavaju – kroje geopolitički odnosi. Poručuju, pad inflacije je pred nama, a samim tim i stagniranje cijena, jer neophodno je sačuvati kupovnu moć građana.
Izvor: RTRS
The post Pad inflacije, ali bez pojeftinjenja osnovnih životnih namirnica appeared first on Padrino Vijesti.