Gotovo 30 godina nakon završetka rata, najveći grad u Hercegovini, Mostar, osim po Starom mostu, prepoznatljiv je i po ruševinama u centralnim gradskim područjima, ali i šire. Na Gradskom vijeću je donesena odluka o uklanjanju ruševnih i devastiranih građevina u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba na području Mostara. Slijedi dugotrajan proces pravnih i drugih radnji u ovom postupku, ali iz Gradske uprave vjeruju da će se već u ovoj godini vidjeti prvi rezultati.
Prema nekim grubim procjenama, u Mostaru se nalazi više od 1000 ruševnih objekata. Novom odlukom Gradskog vijeća, regulisan je rok i način za uklanjanje takvih objekata.
Potrebno je prvo sačiniti registar svih ruševnih objekata, što je posao inspekcije, ističe gradonačelnik Mostara Mario Kordić. Za svaki objekat inspekcija će pripremiti dokumentaciju, nakon čega će se krenuti u implementaciju odluke, odnosno u raspisivanje Javnog poziva.
MARIO KORDIĆ, gradonačelnik Mostara
„Da ćemo kontaktirati koga možemo od osoba koje su vlasnici i dat im jasne rokove za uklanjanje tih objekata i ukoliko se to ne desi, Grad Mostar ima mehanizme sam to napraviti, a rezultat toga će biti da će se Grad Mostar za taj iznos koliko je koštalo uklanjanje tih objekata upisati u teretni list“.
U slučaju da vlasnik odluči da proda tu lokaciju morao vratiti dug Gradu za rušenje i uklanjanje objekta. Potrebno je povesti računa o vlasnicima koji imaju pravo na obnovu i povratak, da im se omogući opcija obnove prije zahtjeva za rušenje, napominju iz Odbora za urbanizam i građenje pri Gradskom Vijeću.
DAMIR KNEZOVIĆ, Odbor za urbanizam i građenje
„Temeljem aneksa 7 Dejtonskog sporazuma imaju pravo na obnovu svoje imovine i nadoknadu štete i naš prijedlog je bio da se od većih nivoa vlasti koje se bave obnovom i povratkom pokušaju pronaći novčana sredstva za uklanjanje ovakvih objekata, kao i za izradu samoga projekta i dobijanje odobrenja za uklanjanje građevine“.
Mostar, kao turističko središte Hercegovine, privlači tokom godine brojne turiste. Mnogi od njih zbunjeni su ruševinama u samom centru grada.
IVAN MIUSAK, turista iz Slovenije
„To je kao opomena, kada smo prvi put došli i tuda prolazili mislili smo da je namjenski tako ostavljeno, da se vidi i da ljudi znaju da se nešto loše ovdje dogodilo“.
I građani Mostara su nakon 30 godina umorni od svakodnevnog gledanja i prolaska pored ruševina.
Iz Gradske uprave podsjećaju da će ovom odlukom biti obuhvaćeni fizičke i pravne osobe koje su vlasnici ruševnih objekata. Ukoliko sve bude teklo predviđenom dinamikom, prvi rezultati uklanjanja trebali bi biti vidljivi već do kraja ove godine.
Izvor: BHRT
The post Kad će biti uklonjene ruševne i devastirane građevine u Mostaru? appeared first on Padrino Vijesti.